Kielanowski, 01.04.2017

 

Matthew Kielanowski dla „Gazety Wyborczej”: nie będzie specjalnego traktowania Polaków po Brexicie

01.04.2017

- Pozycja wszystkich przyjezdnych do Wielkiej Brytanii będzie negocjowana wspólnie, czy się to komuś podoba, czy nie. Bzdury na temat walki o specjalne prawa Polaków sprzedaje się na rynek wewnętrzny – powiedział były doradca premier Margaret Thatcher Matthew Kielanowski w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

Brytyjski prawnik polskiego pochodzenia pytany był o przyczyny Brexitu. Jedną z tych, które wskazał, był zbyt duży napływ imigrantów na Wyspy, w tym Polaków. – Taki zalew problemów związanych z obcymi musi powodować niechęć. I ten uraz w dużym stopniu przyczynił się do Brexitu. Ci Anglicy z małych miast, którzy czują się osaczeni przez obcych z Polski, mogli wreszcie pokazać, co o tym myślą. Nikt nie spodziewał się, że jest ich aż tylu – powiedział Kielanowski w „Gazecie Wyborczej”

Jak dodał, należy spodziewać się jednej polityki brytyjskiego rządu wobec wszystkich państw Unii, z których pochodzą imigranci. – Nie można emigracji Polaków oderwać od Rumunów, Litwinów, Bułgarów, Estończyków, Portugalczyków czy Włochów. Pozycja wszystkich przyjezdnych do Wielkiej Brytanii będzie negocjowana wspólnie, czy się to komuś podoba, czy nie – komentuje Matthew Kielanowski.

Były doradca Margaret Thatcher uważa, że wizyty polskich polityków w Wielkiej Brytanii pozbawione są jakiegokolwiek celu. – Bzdury na temat walki o specjalne prawa Polaków sprzedaje się na rynek wewnętrzny, podobnie jak sprzedawało się wizytę połowy rządu po zabójstwie Polaka w Harlow. Pięciu ministrów przyjechało tutaj z bardzo ważnymi sprawami. Minister spraw wewnętrznych musiała ich przyjąć, choć wizyta nie była ani planowana, ani nikomu potrzebna – powiedział „Gazecie Wyborczej” Kielanowski.

Więcej w „Gazecie Świątecznej” – sobotnim dodatku do „Gazety Wyborczej”.

onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>